ורוצלב - עיר הגמדים


כל נסיעה לא משנה לאן, מתחילה במקום פנימי שבו תאי הגוף והלב מבקשים קצת לנוע ולזוז, לצאת החוצה אל עבר מקומות חדשים או קצת מוכרים. את שתי האפשרויות אני אוהבת. בשתיהן חבויות הזדמנויות מפעימות ומרגשות וגם לפעמים מאתגרות או מעציבות ואפשר אם ממש עוצרים רגע לפני, להריח את הניחוח באוויר שמבשר את תחילתו של משהו חדש . לדלאי למה מייחסים את העיצה "פעם בשנה סע למקום שמעולם לא ביקרת בו". בעיני לא משנה אם חדש או ישן, משנה שיוצאים כי כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים.

במטוס סילון

עם בוא האביב, טיסה ישירה עם ריינאיר לקחה אותנו למערב פולין לעיר השוכנת לא הרחק מהגבולות של פולין עם גרמניה וצ'כיה. התחושה שליוותה אותנו לאורך כל הביקור היא כי העיר צעירה וחיה ומהווה אבן דרך לצעירים רבים שמגיעים ללמוד בה.

שכרנו דירה לא הרחק ממרכז העיר, כ-10 דקות נסיעה ברכבת החשמלית שכל העיר מרושתת בה. בסוף יום אנחנו אוהבים לחזור למחוזות מעט יותר שקטים. אנחנו בוחרים את הדירות שיהיה נעים ומעוצב מבפנים ובלב מבקשים שיהיה קצת ירוק מסביב, משחררים ובאמת לרוב מקבלים.

ורוצלב לאורך ההיסטוריה נשלטה על-ידי גרמניה, אוסטריה, פולין, צ’כיה והונגריה מה שמסביר את ההיסטוריה העשירה ואת הארכיטקטורה המגוונת של העיר. הפתיע אותי לגלות שהעיר כוללת 12 איים המחוברים על ידי כ- 100 גשרים, פרושים על פני מספר רב של ערוצים.

כהרגלנו נרשמנו לשני סיורים במסגרת Free walking tours - אחד של העיר העתיקה והשני שלקח אותנו בעקבות הגמדים.

בין לבין נחנו, שוטטנו בעיר, נשמנו טבע עירוני וישבנו על כוס קפה ובייגל בבית קפה שהפך להיות חלק משגרת היום יום שלנו. רגע של פסק זמן לשיחה אינטימית, לבְּהִיָּה וחידוש אנרגיות.

סיפורם של גמדים

בצהרי אחד הימים יצאנו למסע אחר הגמדים עם מדריך חברותי ויודע דבר מטעם ה- Free walking tours. קשה לפספס את הגמדים כשמשוטטים בעיר. חייבת להגיד שזה מוסיף איזשהו קסם של אגדות וסיפורים לעיר ולאווירה בה. סיפור הגמדים מתחיל בסיפורה של תנועת מחאה לא אלימה בעיר כנגד המשטר הקומוניסטי. חברי תנועת המחאה "אלטרנטיבה כתומה" החלו את מחאתם בכתיבת כתובות מחאה כנגד המשטר הקומוניסטי בפולין שהיה בשלטון בין השנים 1945 ו-1989 לאחר החורבן שהביאה מלחמת העולם השנייה. אנשי השלטון מחקו את הכתובות ובתגובה חברי התנועה חזרו וציירו גמד קטן וכתום עליהם. הבחירה בגמד לסמלם היתה כיוון שהמילה הפולנית לגמד "קרסנל" (krasnal) מצלצל כמו המילה "אדום" (קרסנה), שהוא צבע המשטר הסובייטי.

הגמד הראשון הוצב בעיר ע"י הרשות המקומית ברחוב Świdnicka בשנת 2001 לזכרה של קבוצת המחאה. כיום בעיר מפוזרים כ - 600 גמדים. המדריך מספר לנו שישנם שלושה סוגי גמדים; בחסות העירייה שמייצגים מקצועות שונים או נקודת מבט המשקפת את חיי היומיום, של בעלי עסקים לצרכי פירסום ולא חוקיים, שבעליהם לא שילמו עבור רשיון להחזקת הגמד.

טבע עירוני

בכל ביקור בעיר אני תמיד מחפשת את מה שמחבר אותי לטבע, לאמא אדמה. ערים אירופאית לרוב טבולות באדמה וצמחיה ירוקה שנמצאים במרחק נגיעה. באחד הימים תפסנו חשמלית וירדנו בפתחו של פארק Szczytnicki. חצינו אותו והגענו לגן היפני.

הכניסה לגן היפני היא בעלות של 4 זלוטי. הוא הוקם בתחילת המאה ה-20 ביוזמתו של הרוזן Fritz von Hochberg שהעסיק גנן יפני עבור תערוכה בינ"ל שהתקיימה ב - 1913. לאחר התערוכה הגן פורק אך הצמחים, האגם והסידור של המעברים נשאר על כנו. הרעיון לחדש את הגן עלה בשנות ה-90. השחזור לקח 3 שנים אך חודשיים לאחר שנפתח, נהרס בהצפה. פתיחה מחודשת שלו נעשתה ב- 1999.

בלי לדעת מה מצפה לנו יצאנו עם המון סקרנות למקום שהיה גם חדש עבורנו וגם קצת מוכר. זה לא הביקור הראשון שלנו בפולין וגם לא האחרון. כל ביקור חושף עוד פרק מסיפור של מקום. נותן עוד נקודת מבט ומזכיר לי שלא משנה כמה פעמים אבקר במקום תמיד תחכה לי ההזדמנות לגילוי של משהו חדש בו ובי.

צידה לדרך:

Thali- מסעדה הודית נחמדה.

Central Cafe - קפה, בייגל ומאפה.

Wroclavia - קניון ליד תחנת הרכבת לכל מי שצריך לעשות קניות.

#טבעבעיר #טיולעירוני #פולין #אביב #זמןאיכות

    בנית האתר, עיצוב ותכנים: חוה זוקובסקי. כל הזכויות שמורות 2021 © .

    • Facebook Clean Grey
    • Instagram Clean Grey