זאקופנה - עוצמות הטבע


בַּקָּצֶה בַּקָּצֶה, רגע לפני שהרגל כבר דורכת בסלובקיה, שוכנת לה העיירה זאקופנה. למרגולותיהם של ההרים הגבוהים ביותר בפולין, הרי הטטרה. בקצה הדרומי עשינו את העצירה המשמעותית האחרונה של הטיול שלנו בעיירת סקי ונופש, שהיא גם נקודת מוצא נפלאה לטרקים בהרים.

מִדְרְחוֹב אחד ובתי עץ

לזאקופנה הגענו אחרי נסיעה של כשעתיים מקרקוב. אני עם הקלקול קיבה שקיבלתי בקרקוב, פשוט נרדמתי ומילאתי את מאגרי האנרגיה שלי. ביום שהגענו וגם ביום אחריו נחתי וניצלנו את הזמן הזה גם לסיבוב בעיירה עצמה שלה מדרחוב מרכזי שוקק חיים ברחוב Krupówki. הרחוב משובץ בשלל חנויות, דוכנים עם ריבות מקומיות וגבינת כבשים שמאפיינת את האיזור, בתי קפה, גלידריות ומסעדות. אחרי שחצינו את המדרחוב הגענו לרחוב מרכזי נוסף, אחת הדרכים העתיקות בעיירה, רחוב Koscieliska בו התהלכנו בין מבנים היסטוריים ובתים בסגנון ייחודי למקום.

טיול יום "בעמק הלבן"

לזאקופנה הגענו במטרה לעשות טרקים יומיים בפארק הרי הטטרה. טֶבַע מְשֻׁבָּח ומרהיב ביופיו. מכירים את המקומות האלה שבהם אתם צועדים עד קצה הרחוב ושם מתחיל הטבע? אז זאקופנה היא מקום כזה. יצאנו ביום השני שלנו בעיירה ליום שהתגלה גם כהרפתקאה. אמרנו לעצמנו שנתחיל עם טרק ידידותי וְקַלִּיל ואכן חלקו של המסלול הקרוי Dolina Bialego, היה כזה. כדי להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול יש ללכת לקצה רחוב J Pilsudskiego ומשם עוקפים מימין את מתחם הסקי ועולים מעלה עם שביל העפר אשר מוביל לכניסה למתחם פארק הרי הטטרה. הכניסה לפארק הינה בתשלום ואת הכרטיס קונים בביתן המוצב בכניסה. עלות שהות ליום למבוגר היא 5 זלוטי, ולילד 2.5 . אפשר לקנות גם כרטיס שבועי. מפת מסלולים של הרי הטטרה ניתן למצוא כאן. אנחנו השתמשנו באפליקציה מעולה שבאמצעות ה-GPS מנתרת את המיקום לאורך המסלול - Trails Tatra Mountain. מה שחשוב לשים לב היא העובדה שבפארק המסלולים מסומנים לפי כמות הזמן של ההליכה ולא לפי מרחק.

השם Dolina Bialego נובע מערוץ הנחל שזורם דרכו. הנפילה הדרמטית של ערוץ הנחל בעוצמה שנעה בין 187-212 מטר/ק"מ, יוצרת את הקצף הלבן ומכאן השם ה"עמק הלבן". בסופו של מסלול ה- Dolina Bialego מגיעים למפל שעל שמו קרוי העמק.

בנקודה זו אפשר להחליט לחזור חזרה אבל אנחנו ראינו ושמענו מאנשים שהיו איתנו במסלול כי יש נקודת תצפית שפשוט אי-אפשר לוותר עליה. כל-כך הסתקרנו שאמרנו לעצמנו שאם הגענו עד כה למה שלא נעשה את המאמץ ונגיע לנקודה הזו. לא ידענו איזה אתגר מחכה לנו, ואולי טוב שכך. כאן למעשה התחילה ההרפתקאה. להזכיר לכם תכננו לעשות מסלול קליל, אבל אני מאוד מאמינה בזרימה והרצון שלנו לקח אותנו הלאה למה שהתגלה כנקודת תצפית יפיפיה. המטרה היתה לעלות ל- Sarnia Skala, רכס סלעי בגובה 1377 מטר שממנו ניתן לקבל תצפית על זאקופנה ועל רכס הרי ה- Giewont שהם חלק מהרי הטטרה. נקודת התצפית מאוד פופולרית ושוקקת חיים - צעירים, משפחות וטיילים. אתם בטח שואלים את עצמכם למה הרפתקאה? לא ידענו כשהתחלנו את הטיפוס עד כמה הוא תלול והזמן שצויין שייקח לטפס לא תאם את משך הטיפוס שלנו. אבל מאוד נהננו מהאתגר וכשהגענו לפיסגה ליוותה אותנו תחושת הצלחה גדולה. מה שמדהים, לפחות ככה זה היה נראה מהצד, שעבור הפולנים הטיפוס הוא קלי קלות.

הגענו לפסגה ולקחנו נשימת רווחה ואי אפשר היה שלא להתייצב מול הנוף בהשתאות. שהינו בפסגה לפחות חצי שעה ופשוט לקחנו לריאות את הנוף שהתגלה בפנינו.

חזרנו הביתה והכנו מרק יְרָקוֹת שֹׁרֶשׁ. מזג האוויר היה לטובתנו ואין כמו הימרחות על הספה אחרי יום גדוש של טבע ואוויר הרים חורפי.

טיול יום לאגם "מורסקי אוקו"

הטיול ה"קליל" יום קודם לכן היה רק הכנה לקראת מה שחיכה לנו יום למחרת. אחד המסלולים המתויירים והפופולריים ביותר באזור הרי הטטרה הוא ה- Morski Oko - "עין הים"; מסלול שאורכו 24 ק"מ כאשר כל כיוון הוא 9 ק"מ ועוד 6 ק"מ להקיף את האגם. אחת ההמלצות החשובות והמשמעותיות הוא להתחיל מוקדם! וגם כשמגיעים מוקדם (הגענו ב-7:30) מגלים שיש מוקדם, ויש מוקדם; כשאנחנו התחלנו ללכת ראינו כבר כאלה שחוזרים. יש במקום מגרש חניה בתשלום (25 זלוטי) אבל בכדי לזכות בחניה אכן צריך להגיע השכם בבוקר. לנו היה רכב אבל למי שאין, אופציה נוספת היא לקחת מיניבוס שיוצא בתכיפות של כל 10-15 דקות מזקופנה. על החלון שלט "מורסקי אוקו" והעלות היא 10 זלוטי לאדם לכיוון אחד.

המסלול סלול ומאוד נוח להליכה. האתגר בהלוך הוא העליה. יש אפשרות לעלות על כרכרת סוסים (בערך שעה) שמביאה עד כיכר "פאלניצה ביאוסזאנסקה" (Palenica Bialsczanska), ממנה נשקף נוף הרים מדהים. מי שמחליט לקחת כרכרה העלויות הן 50 זלוטי בהלוך ו-30 זלוטי בחזור. לנו אישית היה קושי עם העומס שחווים הסוסים והחלטנו לצעוד הכל עצמאית.

יצאנו לדרך לאחר תשלום בכניסה לפארק של 5 זלוטי לאדם. לאורך המסלול עשינו עצירות מנוחה והתרעננות. לאורך המסלול יש גם נקודות בהן ניתן לרדת מהמסלול הסלול ולטפס במדרגות שיוצרות קיצורי דרך. אנחנו עלינו במדרגות; גם מגוון וגם מקצר במעט.

לבסוף לאחר טיפוס ממושך הגענו לכיכר ועצרנו למנוחה ותמונה. משם הדרך לאגם כבר היתה קצרה (כחצי שעה). להזכירכם בנקודה הזו הכרכרה עוצרת ומשם כולם עולים ברגל.

היה שווה לטפס כי כשהגענו בפנינו התגלה נוף של אגם גדול בלב הרי הטטרה. נוף שגורם לי לחשוב כל פעם מחדש איזה מדהים הוא הטבע. היופי בבריאה עולה על כל דמיון. אנחנו הקפנו חלקית את האגם ויש גם מסעדה לצד האגם שאפשר להתפנק בה על ארוחה או משקה חם. וכל מה שנותר זה לספוג פנימה את עוֹצְמוֹת הַטֶּבַע.

בסוף כל עליה מגיעה גם ירידה ואיכשהו הדרך חזרה כמעט תמיד מרגישה יותר קצרה. יצאנו לטיולים חד-יומיים, שבסופם סיימנו כשלסל שלנו נוספו עוד שלל חוויות מְחַזְּקוֹת גוף ותודעה. כמו הגוף שזקוק לפעילות גופנית, חיזוק וּמְתִיחוֹת כדי לאפשר גמישות ויכולת פעולה, כך גם לתודעה נדרש תרגול כדי להרחיב את הגמישות התודעתית. האם אתם מגלים גמישות ומוכנים לתת למציאות את האפשרות להוליד שינוי בתכניות? האם התודעה שלכם פתוחה ומוכנה להתגמש מול מה שמוליד הרגע? אני חושבת שככל שמתנסים בזה יותר כך הגמישות גדלה ויותר חופש ותנועה נכנסים לחיים.

צידה לדרך:

Cristina Ristorante & Pizzeria - מסעדה איטלקית בזאקופנה. מגישה פיצה זולה, טעימה ואיכותית.

Trails Tatra Mountain - אפליקציה למסלולי הרי הטטרה.

למי שרוצה לקרוא עוד על חוויות מזקופנה - פוסטים מבלוגים מומלצים:

מורסקי אוקו : טיול לעין הים ואל האגם השחור - בבלוג "אפקים מטיילים" של ינינה זסלבסקי אפק​.

הרי הטטרה בפולין: המלצה לטיול הליכה לכל המשפחה - בבלוג "אפקים מטיילים" של ינינה זסלבסקי אפק.

Lake Morskie Oko: A Day Trip to Zakopane - in her blog "Emily's Guide to Krakow".

#זמןאיכות #חופש #פולין #טיולבחול #סתיו

    בנית האתר, עיצוב ותכנים: חוה זוקובסקי. כל הזכויות שמורות 2021 © .

    • Facebook Clean Grey
    • Instagram Clean Grey